درباره آجر نسوز بیشتر دانسته و با کاربرد های آن آشنا شوید!

آجر نسوز از جمله مصالح ساختمانی است که به طور معمول در ساخت بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، آجر نسوز به نوعی از آجر گفته می‌شود که از خاک‌های چینی و یا نسوز( خاک رس) تشکیل شده است و در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از آجر دارای ساختار مولکولی متراکم و ظریفی است و مرغوبیت و کیفیت بالایی دارد. آجر نوین نمای اصفهان یکی از در صدد فروش  آجر نسوز در اصفهان بدون واسطه می باشد

شکل گیری آجر نسوز به این صورت اتفاق می‌افتد که در ابتدا سنگ را آسیاب می‌کنند و آن را به خاکی نرم مبدل می‌سازند. سپس آن را در کوره قرار می‌دهند و سه روز آن را در معرض پخت و حرارت قرار می‌دهند. دمای کوره مورد نظر باید بالای 1500 درجه سانتیگراد باشد.

آجر نسوز با توجه به روش تشکیل شدن آن و با توجه به مقاومت بسیار بالایی که در برابر حرارت دارد در کوره‌ها و یا پاتیل‌ها دارای موارد کاربرد فراوانی است. هم‌چنین از انواع آجر نسوز می‌توان در عایق کاری صنعتی نیز استفاده نمود. از طرف دیگر ضریب انتقال حرارت در آجر نسوز نیز بسیار پایین است که این عامل موجب می‌شود تا در فصول مختلف سال، از هدر رفت انرژی جلوگیری به عمل آورد و تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی شود. از نوع آجر نسوز معمولی در نماسازی ساختمان‌ها نیز استفاده می‌شود.آجر نسوز دارای چند سایز مختلف است متداول‌ترین این سایزها عبارتند از: 32*7، 26*5/5، 10*20 .

استفاده از آجر نسوز در کف ساختمان

علاوه بر کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان از این نوع آجر می‌توان در بخش‌های دیگر ساختمان نیز استفاده کرد. از جمله موارد پرکاربرد این نوع از آجر در کف ساختمان به عنوان پوشش کف را می‌توان نام برد. همان‌طور که گفته شد آجر نسوز دارای ویژگی‌هایی است که بنا بر این ویژگی‌ها این نوع از آجر مناسب برای کاربرد در کف ساختمان می‌شود.

از جمله این ویژگی‌ها این است که انواع مختلف آجرهای نسوز،  مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارند. این عامل سبب می‌شود تا ایمنی ساختمان افزایش قابل توجهی پیدا کند. از طرف دیگر آجر نسوز حرارت را به سختی انتقال می‌دهد این عامل نیز سبب می‌شود تا مصرف انرژی ساختمان، بهینه شود و هیچ‌گونه هدر رفت انرژی اتفاق نیفتد.

مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز، کانی‌های معدنی هستند. این کانی‌ها موادی خاص و یا پوکه‌هایی ویژه هستند و از ویژگی اساسی آن‌ها می‌توان به نسوز بودن آن‌ها اشاره کرد.

به طور کلی، مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز را مواد نسوز می‌گویند. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی را در درجه حرارت‌های بالا داشته باشند.

آجر نسوز اصفهان

انواع آجر نسوز در اصفهان

آجر نسوز در اصفهان خود دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. از جمله انواع مختلف این آجر می‌توان آجر سیلیسی، آجر نسوز ویژه و… را نام برد. هم‌چنین آجر نسوز را می‌توان در طبقه بندی دیگری به انواع آجر نسوز صنعتی، سنتی و دستی تقسیم بندی کرد.

آجر سیلیسی

این نوع از آجرهای نسوز از خاک سیلیسی تشکیل شده‌اند به این خاک‌ها اصطلاحا کورتزیت نیز گفته می‌شود. مواد تشکیل دهنده آن‌ها شامل اکسید سیلیسیوم و اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن است که برای تهیه این ترکیب از کوارتز خالص استفاده می‌شود. در تولید شیشه، سرامیک، کوره‌های کک سازی و …. از این نوع آجر استفاده می‌شود.

آجر نسوز ویژه

میزان مقاومت این نوع از آجر نسوز در برابر حرارت، بسیار بالا است و استحکام آن نیز نسبت به دیگر انواع آجر نسوز، بیشتر است. آجرهای نسوز ویژه نسبت به آجرهای سفالی، تراکم بیشتری دارند. این نوع از آجرها تهیه شده از فلزات واسطه هستند و دارای کاربردهای خاص در صنعت هستند. آجر نسوز در اصفهان

آجر نما نسوز ویژه خود دارای چند نوع هستند که عبارتند از: آجر نسوز اکسید کروم(کوروندوم)، آجر نسوز زیرکونیوم، آجر نسوز اکسید کروم و…. هم‌چنین می‌توان به سه دسته صنعتی، سنتی و دستی تقسیم کرد.

آجر نسوز صنعتی

این نوع از آجرها، شکل داده شده هستند. شکل این آجرها ممکن است به دو شیوه استاندارد و یا خاص باشد. به طور معمول، این آجرها دارای ابعادی استاندارد هستند که مورد قبول طراحان ساختمانی است.

آجر نسوز سنتی

آجر از قدیم الایام مورد استفاده طراحان ساختمان قرار می‌گرفته است. در گذشته از آجرهای نسوز سنتی برای تزئین نما و بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شده است و امروزه نیز در بخش‌های مختلف ساختمان کاربرد دارد.