آجر لفتون

آیا برای ساخت بنا هر نوع مصالحی کافی است؟!

امروزه در ساختمان سازی از مصالح و مکانیزم های مختلفی استفاده می شود. برخی از این مصالح بسیار کاربردی و حیاتی و برخی دیگر فقط به افزایش هزینه و خسارات زیادی منجر می شوند. آجر از آن دسته مصالحی است که که نوع مرغوب آن در ساخت بناهای کوچک و بزرگ نقش به سزایی دارد. استفاده از آجرهای بی کیفیت ممکن است به پایان پروژه ی شما کمک کند، اما در کوتاه مدت هزینه و وقت شما را تلف خواهد کرد و ممکن است خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را به وجود آورد.

 

چرا در ساختمان سازی از آجر استفاده کنیم؟

  • طراحی زیبا :

تنوع رنگ، سایز و امکان طراحی دیزاین های خاص برای قسمت های خارجی و داخلی ساختمان مشتریان را ترغیب به استفاده از آجر به جای مصالح دیگر در ساختمان سازی می کند.

  • بهره وری انرژی و حفظ دمای مناسب:

برخی مصالح ساختمانی با خاصیت حفط انرژی گرمایی ، بیشترین بهره وری انرژی را دارا می باشند. این خاصیت آجر باعث انتخاب آن از میان سایر مصالح ساختمانی است.

  • دوام بالا :

آجر سخت و محکم است. ضد آب است و با گذشت زمان به همان شکل اولیه باقی می ماند. حتی پس از گذشت 50 سال تخریب نمی شود.

  • عایق صدا :

آجر عایق صوتی خوبی است و از ورود صداهای خارجی به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

از چه نوع آجرهایی استفاده کنیم؟

با استفاده از آجرهای با کیفیت می توانیم مصرف انرژی را کاهش دهیم.  سیمان یکی از موادی است که باعث افزایش دما در خانه می شود، زیرا تولید یک تن سیمان برابر با تولید همان مقدار کربن دی اکسید است. بنابراین اگر از ملات آهک برای کار با آجر و گچ کاری استفاده کنیم این کار باعث کاهش دما در ساختمان می شود.

یکی از انواع آجرهای مرغوب که به استحکام بنای شما منجر می شود آجر لفتون اصفهان است. در ادامه بیشتر به بررسی این آجر خواهیم پرداخت:

آجر لفتون اصفهان

آجر لفتون چیست؟

یکی از انواع مرغوب آجر ایرانی، با قیمت مناسب آجر لفتون است. دلیل نامگذاری این آجر به دلیل اولین محل تولید آن به نام روستای لفتون در اصفهان است. مواد تشکیل دهنده آن خاک رس است، که پس از پخت در کوره آماده بهره برداری می شود. ساختار این آجر مستطیل شکل و با سوراخ های هم اندازه روی آن است. در واقع چنین ساختاری با تعدادی حفره مشخص بی دلیل نیست، بلکه وجود سوراخ در آن به این دلیل است که به کاهش وزن آن کمک کند و باعث می شود که در عین استحکام سبک هم باشد. این آجر با تعداد سوراخ های متفاوت کاربرد های متفاوتی دارد، که پر کاربردترین آن با تعداد 10 سوراخ است.

 

انواع آجر لفتون

آجر لفتون در دو سایز کوچک و بزرگ و دو رنگ زرد و قرمز تولید می شود. نوع کوچک آن در ساخت دیوارهای داخلی و نوع بزرگ آن در ساخت دیوارهای بیرونی استفاده می شود. رنگ زرد و قرمز آن تفاوتی در کیفیت و استحکام ایجاد نمی کند و سلیقه ای است. از این آجر در نمای ساختمان هم استفاده می شود و شکل زیبایی را در نهایت استحکام به ساختمان می بخشد.

با کیفیت ترین نوع این آجر در اصفهان و یزد تولید می شود. اما به دلیل کیفیت مرغوب و زیبایی اش به خارج کشور هم صادر می شود. در ایران دسترسی به این آجر کار چندان دشواری نیست و شما با داشتن کم ترین هزینه هم می توانید آن را سفارش داده و تهیه نمایید. پس اگر به دنبال آجری مستحکم، سبک و زیبا هستید که بتوانید در هر جای ساختمان از آن استفاده کنید، بی شک این آجر بهترین انتخاب شماست.