آجز سه گل
16 ژانویه

آجر سه گل چیست؟

آجر سه گل یکی از انواع پر کاربرد آجر محسوب می‌شود و یکی از مصالحی است که در ساخت و ساز ساختمان‌ها به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع آجرسه گل، از تازه‌ترین تولیدات در زمینه آجر و مصالح ساختمانی محسوب می‌شود. از این نوع آجر هم برای نماکاری ساختمان‌ها استفاده می‌شود و هم برای ساخت و سازهای توکار مناسب است. این عامل یعنی دو شیوه کاربرد این آجر در کار ساخت و ساز بنا، از ویژگی‌ها ومزایای اصلی این نوع از آجر محسوب می‌شود. آجرهای سه گل، دارای چندین ویژگی خاص هستند که کاربرد آن‌ها را نسبت به سایر انواع آجر متفاوت می‌کند.

ویژگی‌های ظاهری آجر سه گل

یکی از خصوصیات این نوع آجر، شکل ظاهری آن است که موجب شده این آجر دارای مزایایی خاص باشد. از جمله ویژگی‌های این آجر می‌توان موارد زیر را نام برد.

سوراخ‌های موجود روی آجر

در آجر سه گل ، سه سوراخ بزرگ به شکل بیضی در قالب آجر سفال ، تعبیه شده است. این آجر عایق قوی حرارت است. هم‌چنین عایقی مناسب برای صوت و صدا نیز محسوب می‌شود. هم‌چنین مقاومت بالایی در برابر فشار دارد. این عوامل و ویژگی‌ها موجب شده تا بتوان از این نوع آجر در مصارف مختلفی استفاده کرد و موجب کاربردهای متعدد آن شده است.از این نوع آجر در ساخت و ساز دیوارهای دور ساختمان، دیوارهای باربر، ساخت دیواره‌ها و تیغه‌های داخلی ساختمان، به عنوان تیغه جداکننده اتاق‌ها و…. استفاده می‌شود.

سوراخ‌ها و حفره‌های بیضی شکل که روی آجر سه گل طراحی شده است باعث می‌شود تا نفوذ ملات و مصالح ساختمانی مانند سیمان در این نوع از آجر به راحتی امکان پذیر شود. در واقع این سوراخ‌ها با سیمان پر می‌شوند واز این طریق، مقاومت دیوار آجری به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد. از طرف دیگر این عامل موجب می‌شود تا دیوار حاصل از این نوع آجر، دیواری صاف و یکدست باشد.

آجر سه گل در اصفهان

شیارهای موجود بر روی آجر 3گل

از دیگر خصوصیات ظاهری آجر سه گل که استفاده از آن را راحت‌تر می‌نماید و از جمله مزایای این نوع آجر به شمار می‌رود می‌توان به وجود شیارهای موجود بر روی سطح  آجر اشاره کرد.

وجود این شیارها بر سطح آجر، موجب می‌شود تا چسبندگی بیشتری برای ملات و دوغاب کاشیکاری اتفاق بیفتد و هم‌چنین باعث می‌شود تا چسبندگی بیشتر گچ و یکدستی عملیات سفید کاری ساختمان ایجاد شود.

ماده اولیه و یا پایه تولید آجر سه گل، خاک رس است. این نوع آجر به طور معمول در ابعاد 7*9*19 سانتیمتر تولید می‌شود که نوع آن کوچک به شمار می‌رود و یا در سایز 5*9*19 سانتیمتر تولید می‌شود که نوع بزرگ است. وزن تقریبی آجر  1 کیلوگرم است و این آجر به طور معمول در بازار به صورت فله خرید و فروش می‌شود. علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، این نوع از آجر، مقاومت بسیار خوبی دارد و از طرف دیگر قیمت آن نیز مناسب است. این آجر ها به دو شیوه طراحی و تولید می‌شود. این دو شیوه عبارتند از: صورت تر و اکسترودری.

آجر سه گل در ابتدا در استان فارس و به ویژه شهر شیراز مورد استفاده ساختمان سازان قرار می‌گرفت بنابراین به آن آجر سه گل شیرازی نیز گفته می‌شود. اما در حال حاضر آجر شیرازی علاوه بر استان فارس و شیراز در دیگر استان‌های کشور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه می‌توان استان اصفهان را یکی از قطب‌های اصلی تولید آجر سگل به شمار آورد. هم‌چنین این نوع از آجر در حال حاضر در استان‌هایی مانند بوشهر، هرمزگان، کهکیلویه و بویر احمد و…. نیز مورد کاربرد وسیع قرار می‌گیرد. استان یزد نیز از استان‌هایی است که می‌توان آن را یکی از قطب‌های تولید این محصول به شمار آورد.

کاربردهای آجر سه گل

از این نوع مصالح ساختمانی در دیوار کشی اطراف ساختمان، استفاده در سقف ساختمان، ساخت‌های توکار، بنای ساختمان، ساخت سوله، دیوراه‌های نیمه باربر و…. استفاده می‌شود. در حقیقت بیشترین میزان کاربرد آجر سه گل که به آن آجر سه سوراخ و یا آجر سه حفره نیز گفته می‌شود را می‌توان در حصار کشی، دیوار کشی و طاق ضربی دانست که در مناطق کویری و شهرهای جنوبی کشور به وفور مورد استفاده طراحان ساختمان قرار می‌گیرد. از این آجر به دلیل ویژگی‌های ظاهری و مقاومت بالا در ساخت و ساز و ترمیم بناهای تاریخی نیز استفاده می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما