فوریه 23, 2020

معماری

معماری به هنر و متد طراحی ساختمان می گویند و با مهارت های ساخت و ساز متفاوت است. آجر در معماری از دیرباز نقش به سزایی ایفا کرده است.

ویژگی هایی که باعث تمایز یک بنای معماری شده و سازه های ساخته شده بدون معماری می شود عبارتند از :

1) مناسب بودن کار برای استفاده بشر و سازگاری آن با فعالیت های خاص انسانی 

2) ثبات و ماندگاری ساخت و ساز

3) ارتباط تجربه و ایده های شکل ظاهری آن

تمامی این موقعیت ها باید در معماری دز نظر گرفته شوند.

کاربرد معماری

انواع مختلف معماری توسط معماران ایجاد نشده است. بلکه توسط جامعه مطابق با نیازهای مختلف به وجود آمده است. جامعه اهداف را تعیین می کند و یافتن کار و دستیابی به آن را به معمار اختصاص می دهد. این بخش از مقاله با نقش جامعه در تعیین انواع معماری، برنامه ریزی برای آن و نقش معمار در تطبیق طرح ها با کاربرد های خاص و نیازهای فیزیکی انسانها مربوط است. 

انواع معماری

معماری برای تحقق نیازهای فردی و گروهی افراد به وجود آمده است. قانون اقتصاد مانع تقلید معماران از هنرمندانی که آثار تولید شده آنها تقاضا و پتانسیل پیشرفت ندارد می شود. بنابراین انواع معماری به تشکل های اجتماعی بستگی دارد. به بررسی بیشتر انواع معماری می پردازیم:

معماری داخلی

معماری داخلی برای نیازهای اجتماعی از جمله : اشخاص، خانواده ها ، بشر و حیوان تولید شده است. این نوع معماری برای نیازهای اساسی زندگی، همچنین در بعضی مواقع  برای فعالیت های تجاری، صنعتی یا کشاورزی پناهگاه و امنیت فراهم می کند. الزامات اساسی معماری داخلی ساده هستند : مکانی برای خواب، آماده کردن غذا، خوردن و نوشیدن و شاید کار کردن. مکانی که نور دارد و در شرایط جوی مختلف امن باشد. اتاقی با دیوار های محکم و سقف، یک در، پنجره و چیزهایی که ضروری هستند.

معماری مذهبی :

تاریخچه معماری بیشتر از هر چیز دیگری به بناهای مذهبی بر می گردد. از آنجایی که در بیشتر فرهنگ های گذشته جذابیت های دین باعث شده بود که کلیسا و معبد جلوه گر ترین، پایدارترین و اثرگذارترین بنای هر جامعه باشد. نوع شناسی معماری مذهبی پیچیده است. زیرا هیچ الزام اساسی از قبیل مواردی که معماری داخلی را توصیف می کند برای همه ادیان وجود ندارد و به دلیل این که کارکردهای هر دین یک نوع فعالیت مختلفی را شامل می شود که با تکامل الگوهای فرهنگی تغییر می کند.

معماری دولتی

عملکردهای اساسی دولت ، حتی بیشتر از عملکردهای مذهب ، در همه جوامع مشابه است : دولت ، قانون گذاری و اجرای عدالت. اما نیازهای معماری با توجه به ماهیت روابط قانون گذار و پیرو قانون متفاوت است.

انواع دیگری ازمعماری : معماری آموزشی، معماری صنعتی، معماری تفریحی و غیره وجود دارد که هر کدام نیازمند بحث جداگانه است.

آجر در معماری

آجر نوعی از مصالح ساختمانی است که برای ساختن دیوارها ، پیاده روها و سایر ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرد. اصطلاحا آجر به واحدی متشکل از خشت گفته می شود ، امروزه برای ساخت آجر(واحد های مستطیل شکل)،  از خاک رس ، شن، ماسه و آهک یا مواد بتونی استفاده می شود. آجرها را می توان با استفاده از ملات یا چسب به هم متصل کرد. این نوع مصالح ساختمانی در انواع ، مواد و اندازه های مختلفی تولید می شوند.

از آجرها برای ساخت بناهای شگفت انگیزی که  در معماری طراحی شده اند استفاده می شود. معماران با کنار هم گذاشتن آجر ها به صورت های مختلف بناهای مختلفی را به وجود می آورند.

 آجر از واحد های اصلی و اولیه در ساخت یک بنا محسوب می شود. شاید تفاوت در چیدمان و نحوه ی قرار گرفتن آجرها در کنار یکدیگر معماری و طراحی ساختمان را به وجود آورده باشد!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما